Melnbaltā fotogrāfija

Mēs cienām mākslu, bet īpaši tuva mums ir fotomāksla! 

Jau vairāk nekā desmit gadu Latio atbalsta melnbaltās fotogrāfijas meistarus. Ar uzņēmuma atbalstu tiek izdots ikkgadējais melnbaltās fotogrāfijas kalendārs, rīkotas mākslinieku izstādes un izdoti fotoalbumi, kā arī organizēti melnbaltās fotomākslas konkursi. Tās ir kļuvušas par mūsu, mūsu klientu, sadarbības partneru un mākslinieku iecienītām tradīcijām.

Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs

Latio jau 18 gadus izdod ekskluzīvu melnbaltās fotogrāfijas kalendāru tikai 1 000 eksemplāros.

Ik gadu piedāvājam atšķirīgus kalendāra formātus un izteiksmes līdzekļus, tomēr nemainīga vienmēr bijusi tā pamatvērtība – kvalitatīva melnbaltā fotogrāfija.

Kolekcijas vērtie kalendāri gadu gaitā ir kļuvuši par paliekošu vērtību Latvijas fotogrāfijas vēsturē. Tajos iekļauti vairāku paaudžu autoru darbi, daži no tiem veltīti kādam noteiktam Latvijas fotogrāfijas meistaram – Andrejam Grantam, Gvido Kajonam, Mārcim Bendikam, Gunāram Bindem, Vilhelmam Mihailovskim, Valdim Braunam, Pēterim Jaunzemam, Uldim Briedim.

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2021.gadam "Pārmaiņas".

Jau 18. gadu tiek īstenots unikāls kalendāru projekts, kura mērķis ir godināt latviešu melnbaltās fotogrāfijas lielmeistaru darbus. Šoreiz, sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju, jaunā kalendāra saturu izvēlēts uzticēt 13 dažādiem fotogrāfiem. Labākos darbus, kas tiks iekļauti 2021. gada kalendārā, noteiks ar žūrijas un publiska balsojuma palīdzību. Kalendāru paredzēts izdot ierobežotā daudzumā, tas nebūs nopērkams.

Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns: “Nākamgad Latio svin 30 gadus. Par godu jubilejai vēlējāmies kalendāra konceptā iekļaut paliekošas liecības par laiku, ko patlaban piedzīvojam. 2020. gads ir īpašs ar pilnīgi jaunu kolektīvu un individuālu pieredzi, kurā ārējo apstākļu neparedzamība apsteigusi mūsu iekšējo gatavību tām. Tas arī kalpojis par iedvesmu šī gada kalendāram ar nosaukumu “Pārmaiņas”.”

Projekta pirmajā kārtā fotogrāfi aicināti līdz š.g 4. novembrim iesūtīt savas fotogrāfijas vietnē www.foto.latio.lv. Visus darbus izvērtēs žūrija, kurā darbosies fotogrāfi Jānis Deinats, Reinis Hofmanis, Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja Maira Dudareva, Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns, kā arī Latio Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Evija Dzenīte.

Otrajā kārtā 20 labākie darbi tiks publicēti vietnē foto.latio.lv, kurā līdz pat 15. novembrim ikviens reizi dienā varēs nobalsot par tiem darbiem, kurus vēlētos redzēt 2021. gada Latio kalendārā. Balsojumā tiks izvēlēti 13 labākie darbi, kas iekļūs kalendārā un par kuriem autori iegūs honorāru 150 EUR apmērā katrs.

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2018.gadam “Kārlis Lakše. Dzīve Latvijā pirms otrā pasaules kara”

Kārlis Lakše ir viens no izcilākajiem 20. līdz 40. gadu latviešu fotogrāfiem, kura darbos iemūžinātas gan Latvijai zaudētas vērtības, piemēram, Pērses ūdenskritums, gan neskartas dabas ainavas, īpaši Kokneses apkārtnē, Latgales un Kurzemes skati, kā arī līdzcilvēki un cilvēkiem svarīgus pulcēšanās pasākumi – zirgu sacīkstes, zaļumballes, teātra spēles, lauksaimniecības izstādes.

Koknesietis Kārlis Lakše bija latviešu fotogrāfs un gleznotājs, kurš dzīvoja no 1892. līdz 1949.gadam un mantojumā atstāja vairāk nekā 3000 stikla plašu fotonegatīvu. Šīs plates ir tikai neliela daļa no viņa fotogrāfijām, jo vairākumu iznīcināja otrā pasaules kara laikā

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2017. gadam "Uldis Briedis. Plusi un mīnusi. Mīnusi un plusi"

Saki preses fotogrāfija, domā - Uldis Briedis. Leģendāra personība Latvijas fotogrāfijā, kuras skatījums piešķīris raksturu teju visiem nozīmīgākajiem notikumiem un personām pēdējā pusgadsimta laikā kā Latvijā, tā citviet pasaulē. Brieža fotogrāfijas caurstrāvo rokraksts, kuru nevar sajaukt. Tās ir fotogrāfijas, kuru spēks neļauj aizmirst vēl ilgi. 50 foto reportiera karjeras gadi 12 dzīvi apliecinošās fotogrāfijās.

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2016.gadam "Fotogrāfiju kolekcija"

2015.gadā Latio rīkoja konkursu “Mākslas fotogrāfijas balva 2015”. Par uzvarētāju kļuva Latvijas fotogrāfijas vecmeistars Leonīds Tugaļevs ar darbu “Ilmārs Blumbergs”. Par izciliem rezultātiem konkursā tika apbalvoti arī citi labākie melnbaltās fotogrāfijas darbi, kuri kopā ar žūrijas dalībnieku autordarbiem tika iekļauti 2016. gada “Latio” izdotajā melnbaltās fotogrāfijas kalendārā. Bez konkursa laureātu Leonīda Tugaļeva, Spīganas Spektores un Ingas Ivanovas darbiem, kalendārā ir iekļauts arī Artūra Kondrāta darbs “Dvēseles tumšā puse” (2014), Andra Apšenieka “Stihija” (2014), Montas Ločmeles “Es esmu” (2015), Ilonas Pulkstenes “Dzīvības koks” (2009) un "Papīrs" (2014) un Daces Voitkevičas “Vēstures ēnas” (2014).

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2015.gadam "Pēteris Jaunzems. "Rakstīts Sudrabā"

Pēteris Jaunzems ar fotomākslu aizraujas kopš 1976.gada.Tagad izstāžu skaits pārsniedz jau sešus simtus. Ieguvis 13 Starptautiskās fotomākslas federācijas (FIAP) zelta, sudraba, bronzas medaļas, deviņas FIAP Goda lentes, septiņreiz saņēmis Francijas Fotomākslinieku savienības atzinību, 1997.gadā Vīnē izcīnījis pasaules čempiona titulu melnbaltās fotogrāfijas grupā.

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2014. gadam "Valdis Brauns. "Zeme, kur laimē diet"

Valdis Brauns fotogrāfē kopš 1966.gada. Savos darbos viņš pievērsies jūras un zvejnieku dzīves attēlojumam, fotogrāfē ainavas, aktus, portretējis arī aktierus un citus māksliniekus. Piedalījies gandrīz 300 izstādēs, saņēmis vairāk nekā 140 apbalvojumu, tai skaitā Latvijas vēsturē pirmo "World Press Photo" zelta medaļu "Golden Eye" par darbu "Laimes lietus", kurš publicēts vairāk nekā 160 dažādās grāmatās, žurnālos, katalogos un reklāmizdevumos.

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2013. gadam „Vilhelms Mihailovskis. Fotogrāfiju kolekcija „Humanus”

Vilhelms Mihailovskis fotomākslai pievērsies 1969. gadā, sarīkojis 54 personālizstādes Latvijā un ārzemēs, piedalījies vairāk nekā 300 vietējās un starptautiskās fotomākslas izstādēs, saņēmis vairāk nekā 100 starptautisku fotomākslas apbalvojumu.

 • Latio melnbaltās fotogrāfijas kalendārs 2012. gadam „Gunāra Bindes fotogrāfiju kolekcija”

„2012. man ir jubilejas gads – aprit 50 gadu, kopš sevī apzinājos fotogrāfu, 1962. gadā uzņemot fotogrāfiju „Psiholoģiskais portrets”. Prieks, ka „Latio” izdod melnbaltās fotogrāfijas kalendārus. Melnbaltā fotogrāfija ir klasiska, tā ir vispilnīgākā, nobeigusi savu attīstību, tā ir skaista un daiļrunīga,” saka Gunārs Binde.

2016. gada fotomākslas projekts

Šogad Rīgas fotogrāfijas biennāle 2016 (RFB) ietvarā Latio atbalsta fotogrāfu Uldi Briedi, kurš ar spilgtām fotogrāfijām pratis iemūžināt vēsturi un atstāt dokumentālas laikmeta liecības.
Uldis Briedis (1940) ir pazīstams kā ilggadējs laikraksta "Diena" fotogrāfs, padomju gados strādājis par fotoreportieri laikrakstā "Padomju Jaunatne", Liepājas avīzēs "Komunists" un "Ļeņina ceļš" un gandrīz 50 aktīva fotogrāfa darba gados neskaitāmas reizes publicējies daudzos preses izdevumos. Fotogrāfs, pildot savus darba pienākumus, vairākkārt ticis aizturēts. Tieši ar Ulda Brieža vārdu saistās fotoreportāžas par nozīmīgākajiem panākumiem Latvijā 20.gadsimta otrajā pusē. Saņēmis vairākus apbalvojumus, vairākkārt atdzīts par labāko preses fotogrāfu (1984 un 1988), ieguvis Latvijas Žurnālistu savienības prēmiju (1988). 2010. gadā apgāds "Neputns" laidis klajā Laimas Slavas sastādītu māksliniekam veltītu grāmatu "Laika mednieks". 2011.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Rīgas fotogrāfijas biennāle 2016 (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz fotogrāfiju kā mākslas praksi, par prioritāti izvirzot Latvijas, Baltijas un Eiropas reģionu.
Vairāk par RFB: rpbiennial.com

Latvijas fotogrāfijas gada balva

Lai godinātu Latvijas fotogrāfu veikumu un aktualizētu fotogrāfijas nozīmi mūsdienu mākslā, mēs, nekustamo īpašumu uzņēmums Latio, esam snieguši arī savu artavu pasākumu „Latvijas fotogrāfijas gada balva’’ organizēšanā 2006. un 2007. gadā.

Labprāt iepazinām un iepazīstinājām ar fotomākslinieku darbiem un šo īpašo mākslas žanru.

 • Blank

  2019. gada kalendārs

 • Blank

  2018. gada kalendārs

 • Blank

  2017. gada kalendārs

 • Blank

  2016. gada kalendārs

 • Blank

  2015.gada kalendārs

 • Blank

  2014.gada kalendārs

 • Blank

  2013.gada kalendārs

 • Blank

  2011.gada kalendārs

 • Blank

  2012.gada kalendārs

 • Blank

  2010.gada kalendārs

 • Blank

  2009.gada kalendārs

 • Blank

  2005.gada kalendārs