Jaunumi

06.04.2022

Komercplatību tirgus pārskats 2021

Latio jaunais komercplatību tirgus pētījums liecina, ka kopumā pagājušais gads nekustamā īpašuma nozarei ir bijis labvēlīgs. Par spīti pandēmijas sekām, būvniecības izmaksu pieaugumam un ģeopolitiskajai situācijai pasaulē arī šogad Latvijas komercplatību tirgū ir vērojama stabila izaugsme.

“Šķiet, ka nekustamā īpašuma attīstītāji vairs nebaidās no pandēmijas un ierobežojumiem, jo jaunu apbūves teritoriju skaits turpina augt. Praktiski visos Latvijas komercplatību segmentos  redzama izaugsme un saskatāmi tālejoši attīstītāju plāni jauniem projektiem, to arī atspoguļo zemāk redzamais grafiks ”, atzīst SIA “Latio” analītiķe Rūta Roze.

komercīpašumu tirgus pārskats

“Biroju segments līdz ar marta vidu atdzīvojās un kļuvis aktīvāks. Covid-19 ierobežojumu atcelšana īpaši neietekmēja nomnieku izvēli nomāt jaunas biroja telpas vai nē. To drīzāk ietekmēja vēlēšanās nomāt kvalitatīvākas, plašākas telpas,” atzīst SIA “Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītāja Solvita Gulbe. Šī gada marta vidū ir aktivizējušies darījumi biroju nomas tirgus segmentā. Saistībā ar karadarbību Ukrainā no dažādiem šīs valsts nozaru uzņēmumiem ir saņemti pieprasījumi pēc jaunu biroja telpu atvēršanas Rīgā. Pērn pieprasījums pēc biroju telpām samazinājās, pamatā bija interese par nelieliem (līdz 100 kv.m.), kvalitatīviem A un B klases birojiem ar stāvvietām Rīgas centrā. Pēc Latio pārstāvju teiktā, tādu piedāvājumu tirgū ir ļoti maz. Pārsvarā šādas klases biroja ēkās tiek piedāvātas lielas telpas, sākot no 200-300 kv.m. Taču līdz ar ārkārtējās situācijas beigām cilvēki sāk atgriezties birojos, un pieprasījums pēc lielākām platībām atkal aktualizējas.

Biroju nomas cenas šobrīd saglabājas nemainīgas. “Šī gada laikā tirgū būs pieejami vairāki jauni A klases biroju centri, kas jau tiek piedāvāti rezervācijai. Jauno biroju centru nomas cenas ir stabilā A klases cenu līmenī, daudzi B klases telpu nomnieki izvēlas par labu A klases biroju telpām, rēķinoties segt augstāku nomas maksu, bet tajā pašā laikā zemākus komunālos maksājumus. Prevalē telpu kvalitāte, nodrošinot komfortu darbinieku ērtībām,” secina nekustamo īpašumu darījumu vadītāja Solvita Gulbe.

Eiropā tūrisma industrija ir piedzīvojusi lielas pārmaiņas, jo, ņemot vērā daudzos ceļošanas ierobežojumus un robežu slēgšanas, starptautisko tūristu klātbūtne  samazinājās un daudzi viesmīlības nozares profesionāļi un uzņēmumi pielāgoja savus piedāvājumus vietējo iedzīvotāju prasībām vai nāca klajā ar citām novatoriskām idejām. “Covid -19 ierobežojumu atcelšanas rezultātā nav palielinājusies nedz mazumtirdzniecības segmenta nomnieku, nedz pircēju aktivitāte. Šobrīd vasaras terases uzstāda tikai daži. Jūtams, ka restoratoriem īsti nav pārliecības par to, vai būs gaidāma laba tirdzniecības sezona. Nomas darījumi notiek reti, tādēļ šobrīd vēl ir grūti prognozēt nomas cenu,” teic “Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītājs Ruslans Vengers.

Ir palielinājies investoru skaits, kuri vēlas ieguldīt meža zemju īpašumos. Ņemot vērā lielo investoru interesi, cenas mežu īpašumiem turpina pieaugt. Savukārt lauksaimniecības zeme kā ražošanas līdzeklis interesē galvenokārt vietējos lauksaimniekus, bet, attīstoties alternatīviem zemes izmantošanas veidiem (pārsvarā zaļās enerģijas projektiem), pieprasījums pieaug un, likumsakarīgi, arī zemes cena. 2022. gads sola stabilu cenu pieaugumu, kas saglabāsies 5 - 10% robežās lauksaimniecībā izmantojamai zemei, atkarībā no reģiona un zemes kvalitātes.

“Pandēmijas ietekmē atsevišķas nozares ir smagi cietušas, gaisā virmo bailes no kara un inflācijas, kā arī strauji pieaug būvniecības izmaksas. Līdz ar energoresursu sadārdzinājumu un izejvielu pieejamības esošajiem negatīvajiem aspektiem būtiski pieaug būvmateriālu izmaksas un, ja pieauguma temps turpināsies, tas varētu sākt ietekmēt arī nekustamo īpašumu tirgu. Lai gan mēs nevaram pat nojaust, kā šodien pasaulē notiekošais varētu ietekmēt vai mainīt nākotni globālā mērogā jebkurā jomā, pagaidām apkopotie dati liecina par turpmāku attīstību,” rezumē SIA “Latio” analītiķe Rūta Roze.

Latio komercplatību tirgus pārskats tiek publicēts divas reizes gadā, un tajā iekļauts vispārējais ekonomikas raksturojums un tendences un nozares ekspertu viedokļi, kā arī apkopoti tirgus dati par biroju, industriālajām, mazumtirdzniecības, mežu un tagad arī lauksaimniecības zemju platībām un viesmīlības nozari.

Jaunākais Latio komercplatību tirgus pārskats apskatāms šeit.

 

Citi saistītie raksti