Jaunumi

27.05.2024

No paneļu arhitektūras līdz vietējiem debesskrāpjiem: Imantas dzīvokļu segmenta apskats

Rīgu veido 58 apkaimes. Katrā no tām mājokļu piedāvājums atšķiras – kamēr vienā slejas neskaitāmas sērijveida ēkas no dažādām dekādēm, citā dominē koka apbūve, pirmskara nami vai privātmājas. Analizējot Rīgas nekustamā īpašuma potenciālu, turpmāk apskatīsim dzīvokļu segmentu populārākajās galvaspilsētas apkaimēs. Šoreiz zem “Latio” lupas – Imanta.

Imanta ir Rīgas kreisā krasta lielākā apkaime - mājvieta vairāk nekā 42 000 iedzīvotāju. Apkaimes aizsākumi meklējami 15. gadsimtā, kad turīgākie Rīgas iedzīvotāji teritorijā sāka būvēt muižas. Pagājušā gadsimta 20. gados šeit tika izveidotas astoņas ielas, pazīstamas kā Imantas līnijas, kur šobrīd atrodama senākā mikrorajona apbūve. Tomēr sev raksturīgākos vaibstus, arhitektūras ainavu iekrāsojot paneļu namu triepienos, Imanta ieguva padomju okupācijas gados, piedzīvojot strauju būvniecību un likumsakarīgi – arī iedzīvotāju skaita pieaugumu. Šī perioda būves kļuva par Imantas panorāmas iezīmi – vislabāk pazīstamie un apkaimei raksturīgie ir 602. sērijas nami deviņu stāvu augstumā.

Mūsdienās teju ceturtā daļa jeb vairāk nekā 10,5 tūkstoši no visiem Imantā dzīvojošajiem iedzīvotājiem ir vecumā virs 65 gadiem. Otra lielākā vecuma grupa ir 45-54 gadi, veidojot 14% no kopējā apkaimes iedzīvotāju skaita. Savukārt vien nepilni seši tūkstoši ir vecumā, kam raksturīgs lielākais mājokļu pircēju potenciāls (35-44 gadi). Atšķirībā no citām Rīgas apkaimēm, Imantā krievvalodīgo iedzīvotāju skaits nedaudz pārsniedz latviešu īpatsvaru.

Imantas apkaimes mājokļu fondu kopā veido nepilni 29 tūkstoši dzīvokļu. Izteikti lielākā daļa jeb 80% Imantas iedzīvotāju mīt daudzdzīvokļu ēkas, kas celtas no 60.-80. gadiem. Pēdējo 20 gadu laikā būvētos namos dzīvo vien 7%, bet ēkās, kas tapušas pēc 2011. gada – 4% iedzīvotāju. Daudzstāvu namu skaita ziņā pirmo vietu pārliecinoši ieņem lietuviešu jaunie projekti ar 132 ēkām un 11 tūkstošiem dzīvokļu, kā arī 602. sērija ar 86 ēkām un kopumā 11 100 dzīvokļiem. Tāpat apkaimē uzbūvēti 39 jauno projektu nami. Kopējais dzīvokļu skaits jaunbūvēs nedaudz pārsniedz trīs tūkstošus.

Apskatot īres dzīvokļu piedāvājumu, vairāk nekā 72% no tā sastāda dzīvokļi sērijveida ēkas, jauno projektu otrreizējā tirgū (t.s. "vecie" jaunie projekti) 13%, bet jaunbūvēs (celtas pēdējos 10 gados) – 6%. Vidējā īres cena par divu istabu mājokli sērijveida namā ir 325 EUR/ mēnesī, jauno projektu otrreizējā tirgū 485 EUR/ mēnesī, bet jauno projektu pirmreizējā tirgū 560 EUR/ mēnesī.

Pēdējos gados Imanta turpinājusi attīstīties kā dinamiska un daudzveidīga Rīgas apkaime, tostarp papildinot galvaspilsētas dzīvokļu tirgu ar mūsdienīgiem jauno projektu kompleksiem. Pilsētas atjaunošanas projekti ir atdzīvinājuši publisko telpu un uzlabojuši iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Apkaimē netrūkst skolu, veselības aprūpes iestāžu, tirdzniecības centru un atpūtas vietu, turklāt stratēģiskā atrašanās vieta nodrošina ērtu piekļuvi pilsētas centram un citām apkaimēm, padarot to par pievilcīgu dzīvesvietas izvēli.

Ar pilno Imantas dzīvokļu segmenta apskatu aicinām iepazīties šeit.

Ieskaties Imantas dzīvokļu piedāvājumā vai sazinies ar "Latio" Imantas filiāles komandu!

Citi saistītie raksti