Jaunumi

01.06.2022

Šogad pieprasījums pēc īstermiņa īres vasaras baudīšanai Jūrmalā ir augstāks par 30% nekā pērn.

Piedāvājums īstermiņa īrei Jūrmalā vēl ir, bet nu jau tas nav tik plašs. Latio Jūrmalas biroja vadītāja Jelizaveta Čelnokova uzsver: “Tie, kuri sāk savlaicīgi (februārī-aprīlī) plānot vasaras baudīšanu Jūrmalā, arī saņem labākus piedāvājumus. Bet ne cenas ziņā – nav tā, ka martā un februārī var izīrēt lēti uz vasaru, visi īpašnieki apmēram zina cenu, un tādā līmenī tās arī turas visas sezonas garumā. Vienkāršāk sakot, šis ir īstais brīdis, lai vēl paspētu”. Šogad pieprasījums ir augstāks par 30% nekā pērn, un piedāvājums to jau drīz nebūs spējīgs apmierināt.

Lielāku pieprasījumu šogad var izskaidrot ar Covid-19 ierobežojumu atcelšanu un NVS valstu pilsoņu aktīvu iebraukšanu Latvijā.

Vēl ir iespējams atrast īstermiņa īres mītni vasaras baudīšanai

Īrei vasaras sezonā ir pieejami gan apartamenti (luksus klases un sērijveida dzīvokļi), gan privātmājas, gan viesnīcu numuriņi.
Cenas ir atkarīgas no tā, ko meklē īstermiņa īrei:

- Pieczvaigžņu viesnīcu piedāvājumu (ko var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem) cenas ir no 200 līdz 400 eiro par diennakti.

- Dārgāko apartamentu, kas ir publiskajā piedāvājumā, cena ir 400 eiro par diennakti. Dārgākos apartamentus šobrīd piedāvā kompleksā “Olīvija”, kas atrodas pie Dzintaru koncertzāles.

- Lētākā maksa par apartamentiem ir ap 50 eiro (šobrīd piedāvājumā ir ap 15 variantiem). Piemēram, par 50 eiro var noīrēt privātmājas daļu (kurā ietilpst guļamistaba, maza virtuvīte, duša, veļas mašīna) ar atsevišķu ieeju un āra teritoriju.

Jelizaveta Čelnokova uzsver: “Jūrmalā ir ļoti populāra sezonālā īre. Tātad, ja īrnieks meklē mītni Jūrmalas sākumā (Lielupe, Bulduri) uz veselu sezonu, tas ir, 3 vai 4 mēnešiem (līdz oktobrim), tad cena trīs istabu dzīvoklim 80 m² platībā būs 3300-3800 eiro mēnesī. Savukārt uz gadu tie jau ir 1400-1500 eiro mēnesī”. Šogad cenas vasaras sezonas īrei ir pieaugušas par ~15% salīdzinājumā ar iepriekšējo gaduĪres maksa aktīvajā Jūrmalā 2022

Avots: Latio veiktais īres sludinājumu apkopojums

Katrā Jūrmalas rajonā ir arī sērijveida dzīvokļi, un jo tālāk no centra, jo vairāk to ir – uz Kauguru pusi ir krietni vairāk, un cena ir interesanta gan potenciāliem pircējiem, gan izīrētājiem.
 

Īpašnieki vairāk vēlētos ilgtermiņa īrniekus, bet Jūrmalas specifika diktē savus nosacījumus

Tie īpašnieki, kuru objekti stāv tukši, protams, gribētu tos izīrēt ilgtermiņā (tas ir, vismaz uz gadu). Bet Jūrmalā ir ļoti izteikta sezonālā īre, un īpašnieki ar to rēķinās un pielāgojas.

Tradicionālie mājokļi

Avots: CSP, 2022

Nesen veiktajā Latio pētījumā par dzīvojamo fondu tika konstatēts, ka 2021. gadā Jūrmalā oficiāli nebija apdzīvoti 30% īpašumu. Pavisam noteikti liela daļa no tiem, t.i. 30%, tiek izīrēta tikai vasaras sezonā.

Ar vasarniekiem var labi nopelnīt

J. Čelnokova lēš: “Ir zināms, ka daudzi gan luksus klases privātmāju, gan vasarnīcas tipa māju īpašnieki uz vasaras sezonu pamet tās, lai izīrētu un ar to nopelnītu. Paši brauc uz vasaru pie radiem vai citā vietā padzīvot. Daži pēc tam veselu gadu pārtiek no šīs naudas”.

Privātmāju īres piedāvājumus vasaras sezonai visvienkāršāk ir atrast tieši Jūrmalā, citur tās tik aktīvi neīrē, tāpēc to privātmāju īpašnieki šo iespēju arī izmanto.

Bija bažas, ka šogad diez vai varētu gaidīt ārvalstu viesus no Krievijas, Baltkrievijas un austrumiem kopumā kara tuvuma fakta dēļ. Bet tās neapstiprinājās.

J. Čelnokova stāsta: “Viesi no Krievijas un Baltkrievijas vienmēr ir veidojuši lielu īrnieku daļu Jūrmalā. Un šogad šis īpatsvars noteikti nav samazinājies. Izskatās, ka pat vairāk, nekā iepriekš. Ir daudz tādu, kuri brauc prom no Krievijas. Arī ukraiņu ir ļoti daudz”.

Ko meklē atpūtnieki?

Pirmais izvēles kritērijs ir attālums no jūras. Nākamā prioritāte ir lokācija – klusa, mierīga vieta vai tieši otrādi, sociāli aktīva vide. Dažus interesē restorāni, koncerti, spa u.c. Tad izvēlas īpašuma veidu – dzīvokli vai māju. Ja ir pietiekams budžets īrei, tad izskata Jūrmalas aktīvo daļu (no Bulduriem līdz Dzintariem). Ģimenes ar bērniem meklē, kur pieejamas izklaides ģimenei. Piemēram, fiziskām aktivitātēm izbūvēts lielais Dzintaru mežaparks bērniem, Jomas iela piemērota mierīgākām pastaigām, pludmalē atrodamas dažādas kafejnīcas bērniem, rotaļu laukumi u.c.. Ir cilvēki, kuriem patīk klusums, patīk daba un jūra, kuriem nevajag aktīvo zonu. Tālāk no centra ir arī lētāk, piemēram, aiz Vaivariem.

Vasaras mītnes sāk meklēt, izmantojot interneta sludinājumu platformas, bet vēlāk vēršas specializētajās kompānijās

“Daudzi meklējumus sāk ar ieskatīšanos populāros sludinājumu portālos, bet, lai sagaidītu labu piedāvājumu, šie portāli ir jāmonitorē katru dienu. Tātad no savas dienas jāvelta tam laiks – vai nav parādījies jauns, labs piedāvājums,” – dalās pieredzē Latio Jūrmalas biroja vadītāja, piebilstot: “Lai mītni atrastu ātrāk, potenciālie īrnieki vēršas nekustamo īpašumu kompānijās, kurās jau aģents klienta vietā spēs atlasīt visus piedāvājumus Jūrmalā atbilstoši vēlamajiem kritērijiem. Tā kā arī izīrētāji vēršas nekustamo īpašumu kompānijās, tām ir plašāka īpašumu datu bāze.”

Nav noslēpums arī tas, ka daudziem izīrētājiem jau ir izveidojušās ilgtermiņa attiecības ar īrniekiem. Viņiem ir pastāvīgi īrnieki, kuri brauc katru gadu un īrē tās pašas mājas, ko bija īrējuši iepriekšējos gados.