Jaunumi

08.09.2023

Kā novērtēt sauli? Ieskats specializēto objektu un biznesa vērtēšanas aktualitātēs

Komercīpašumu tirgus tendences vienmēr pielāgojas ekonomiskajām norisēm Eiropas un pasaules mērogā, kas nozīmē arī tam saistošo pieprasījumu pēc biznesa un specializēto objektu vērtēšanas. Covid-19 pandēmijas laikā, kad tūrisms piedzīvoja lejupslīdi, novērojām strauju pieaugumu pieprasījumam pēc viesnīcu vērtēšanas, savukārt sankciju ieviešana pret Baltkrieviju un Krieviju raisīja banku vēlmi noskaidrot ostu vērtību, ņemot vērā kravas plūsmu izmaiņas un potenciālos riskus. Kādas ir šā brīža aktualitātes specializēto objektu un komercobjektu segmentā? Skaidro “Latio” uzņēmējdarbības vērtēšanas eksperti Kristīne Katļinska un Raimonds Lieksnis.

Karstā tēma – saules un vēja parku vērtēšana

Nav noslēpums, ka energoresursu krīze veicinājusi interesi par alternatīvās enerģijas ražošanas iespējām. “Latio” vērtētājiem tas nozīmē atbildīgu darbu pie saules un vēja parku projektu ekonomiskās efektivitātes pamatošanas. Sākuma stadijā apjomīgie enerģētikas projekti tiek vērtēti investoru vajadzībām, bet vēlāk, kad  saņemtas nepieciešamās atļaujas un iegādāts zemesgabals vai pat vesels zemes gabalu portfelis, vērtējums nepieciešams kredītiestādēm. Nereti pēc banku prasības tiek noteikta arī īpašuma nākotnes vērtība.


“Vērtējot vairākus dažāda mēroga saules un vēja parku projektus, esam iekrājuši bagātīgu zināšanu bāzi un pieredzi, kas ļauj mums noteikt projekta dzīvotspēju jau tā sākotnējā stadijā. Nepieciešamības gadījumā varam ieteikt efektīvas izmaiņas projektā, izteikt prognozes un pēc īpašnieka pieprasījuma analizēt un koriģēt projekta izmaksu struktūru,” skaidro Kristīne Katļinska.

Aug pieprasījums pēc katlu māju vērtēšanas

Dabasgāzes cenu kāpumam atspoguļojoties straujos tarifu lēcienos un izraisot neapmierinātību iedzīvotāju vidū par apkures izmaksām, pēdējā gada laikā krasi pieaudzis katlu māju vērtēšanas pasūtījumu skaits. Vērtējums pārsvarā tiek izmantots, lai iegūtu Altum atbalstu un bankas finansējumu siltumtīklu sistēmas modernizācijai, kā arī katlu mājas pārejai uz lētāku kurināmā veidu – šķeldu, kas tiek iegūts kā kokapstrādes blakus produkts un klasificējas atjaunojamās enerģijas kategorijā.    

Kūdra, smilts un dolomīts – arvien aktuāla derīgo izrakteņu ieguves vietu vērtēšana

Lai gan Latvija nav derīgo izrakteņu lielvalsts, tādu lokālo resursu kā smilts, dolomīta, kūdras purvu un krīta karjeru vērtēšana vienmēr bijusi nozīmīga kā vietējā, tā starptautiskā mēroga darījumos. Pēdējā laikā ievērojami audzis pieprasījums pēc derīgo izrakteņu ieguves vietu vērtēšanas – sevišķi aktualizējusies kūdras purvu pārvērtēšana. Tomēr straujākais pieaugums vērojams pieprasījumā pēc smiltīm un dolomīta, ko veicinājusi Rail Baltica projekta attīstība. Redzot iespēju lielos apjomos izstrādāt karjeru dažu gadu laikā, īpašnieki vēršas bankās pēc finansējuma, lai varētu optimizēt vai ātri uzsākt izrakteņu ieguvi, iegādājoties nepieciešamo tehniku un iekārtas, kā arī vajadzības gadījumā veicot augsnes virskārtas noņemšanu, mežu izciršanu un citus sagatavošanās darbus.

“Karjeru īpašniekiem jāņem vērā, ka īpašuma tirgus vērtību nosaka ne tikai pieprasījums, bet arī tā lokācija un derīgā materiāla kvalitāte. Turklāt būtisks faktors ir ērta piekļūšana un sakārtoti piebraucamie ceļi pie objekta – nosakot īpašuma vērtību, dažkārt tam pat ir svarīgāka loma nekā pašiem izrakteņu krājumiem,“ stāsta Raimonds Lieksnis.

 

Vērtē lauku saimniecības, fermas un graudu kaltes

Gadiem ilgi pienkopības nozarē tiek runāts par izteikti zemajām svaigpiena iepirkuma cenām – piena viena litra iepirkuma cena var atšķirties gandrīz piecas reizes, salīdzinot ar to cenu, ko redzam veikalu plauktos, un nereti nesedzot pat ražošanas pašizmaksu. Tādējādi Latvijā ir vienas no zemākajām piena iepirkuma cenām ne vien Baltijā, bet arī Eiropā. Lai šādos apstākļos lauksaimnieki spētu konkurēt, piensaimniekiem ir kritiski svarīgas modernizācijas un darba efektivizācijas iespējas, ko iespējams saņemt ar Altum programmu un banku finansējuma palīdzību. Ar to arī skaidrojams lielais vērtējumu pasūtījumu skaits no piena govju fermu īpašniekiem.

Savukārt runājot par graudkopību, ievērojamu ietekmi uz graudu cenām atstājis Krievijas izraisītais karš Ukrainā. Redzot ekonomisko situāciju un strauji augošo pieprasījumu pēc graudiem, Latvijas uzņēmēji cenšas iegūt Altum atbalstu jaunu kalšu celtniecībai un esošo modernizācijai un paplašināšanai.

“Vērtējot fermu vai kalti, neskatāmies tikai uz ēkām un zemi. Mēs vērtējam saimniecisko darbību ar visām tā iekārtām, tehnoloģijām, jo pēc būtības ferma ir tā pati ražotne - un ražotnes vērtību nosaka ienesīgums. Pēc renovācijām ražošanas izmaksas lauksaimniecības uzņēmumiem samazinās, kas savukārt veicina fermas biznesa vērtības pieaugumu pat vairākkārt,” komentē Latio eksperti.

Kādas vērtēšanas tendences eksperti prognozē tuvākajā nākotnē?

Apzinoties, cik spēcīgi vērtēšanu ietekmē ekonomiskās norises, rodas jautājums – vai iespējams prognozēt specializēto objektu vērtēšanas pieprasījumu nākotnē? Kādi objekti varētu nonākt vērtētāju darba kārtībā?

“Sekosim līdzi un skatīsimies, kā attīstītās ekonomiskā situācija,” spriež “Latio” komercīpašumu vērtētāji. “Nav tādu objektu, ko Latio savā 32 gadu pieredzē nebūtu vērtējuši. Neapšaubāmi mājokļu, biznesa, komercīpašumu, lauku saimniecības  un mežu vērtēšana ir mūsu ikdiena, taču esam noteikuši vērtību arī futbola un tenisa laukumiem, krematorijām, kapličām, muižām, hidroelektrostacijām un dažādiem citiem netipiskiem objektiem. Mums ir gana plašas iespējas un pieredze, lai mūsu sertificēto vērtētāju komanda novērtētu jebkuru nekustamo īpašumu,” pauž Raimonds Lieksnis un Kristīne Katļinska.

Nepieciešams novērtēt specializēto objektu vai biznesu?

Sazinies ar mums vai aizpildi formu

 

Citi saistītie raksti