Jaunumi

13.07.2022

Izstrādāts visiem pieejams mājokļu Siltumenerģijas kalkulators

Straujais energoresursu sadārdzinājums, neziņa un neprognozējamība par turpmāko Latvijas nekustamo īpašumu tirgū radījusi nepieredzēti augstu pieprasījumu energoefektīvu mājokļu segmentā. Tomēr šādu īpašumu Latvijā ir ļoti maz, un potenciālie pircēji ir spiesti izvēlēties mājokļus, kas daļēji vai pat pilnībā neatbilst viņu ekspektācijām. Lai veicinātu pircēju iespējas iegūt objektīvus datus par indikatīvajām īpašumu apkures izmaksām, uzņēmums “Latio” izstrādājis mājokļu Siltumenerģijas aprēķinu kalkulatoru: https://energokalkulators.lv/.

Jaunā Siltumenerģijas kalkulatora sākotnējais izstrādes mērķis bijis izveidot rīku, kas nozares profesionāļiem ļautu aprēķināt orientējošās īpašuma apkures izmaksas. Tomēr, izprotot kalkulatora nozīmību situācijā, kad vairums iedzīvotāju ir neziņā par gaidāmajām izmaksām, rīks šobrīd pielāgots, lai būtu pieejams ikvienam.

“Latio” mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Evija Dzenīte skaidro: “Krievijas uzsāktā kara Ukrainā ietekmē kopš pavasara īpaši izteikta ir pircēju vēlme iegādāties energoefektīvus īpašumus, kas tirgū ir maz pieejami. Tāpēc, izvērtējot citas alternatīvas, pirmais un galvenais jautājums, kas šobrīd izskan no potenciālajiem pircējiem, ir – kādas būs mājokļa izmaksas, iestājoties apkures sezonai. Tādējādi aizvien izteiktāk izjutām vajadzību izveidot rīku, kas ļautu mūsu nekustamo īpašumu aģentiem ātri uzzināt ticamu informāciju par tirgū esošo mājokļu potenciālo izmaksu apmēriem. Izprotot risinājuma iespējas un sabiedrības vajadzības, jaunais Siltumenerģijas kalkulators šobrīd pielāgots, lai ikvienam iedzīvotājam būtu iespēja bez maksas uzzināt paredzamos tēriņus, tostarp, salīdzināt šos aprēķinus gadījumā, ja tiek izvēlēts cits apkures veids, piemēram, dabas gāzes vietā izvēloties citas alternatīvas – malku, granulas, siltumsūkņus u.tml.”

Indikatīvo apkures izmaksu noteikšanai Siltumenerģijas kalkulatorā nepieciešams norādīt trīs pozīciju datus – mājokļa platību, siltumenerģijas patēriņa klasi vai vidējo siltumenerģijas patēriņu gadā un siltumenerģijas apgādes pakalpojuma tarifu, kas viegli atrodams kalkulatoram pievienotajā saitē uz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas mājaslapu. Pēc šo datu ievades kalkulators aprēķinās orientējošās izmaksas dažādiem siltumapgādes veidiem, ļaujot salīdzināt izmaksas. Tādējādi risinājums var būt noderīgs, lai sniegtu ieskatu arī tiem iedzīvotājiem, kas šobrīd izvērtē sava mājokļa apkures sistēmas maiņu.

Skaidrojot situāciju par energoefektīvu mājokļu pieejamību tirgū, “Latio” tirgus analītiķe Ksenija Ijevleva stāsta: “Energoefektīvu īpašumu Latvijā ir ļoti maz. Piemēram, ja runājam par mājokļiem Rīgā, tie varētu būt aptuveni 3% no visa dzīvojamā fonda. Diemžēl nav izredžu, ka situācija tuvākajā laikā varētu strauji uzlaboties, jo galvaspilsētā uz maija sākumu bija nosiltinātas tikai 65 daudzdzīvokļu ēkas. Būtībā šāds kritisks stāvoklis ir lielākajā daļā Latvijas, piemēram, A klases energoefektivitātes sertifikāti 2021. gadā tika piešķirti tikai 1% īpašumu, bet B klases – 10%. Tādējādi piedāvājums ne tuvu nespēj un tuvākajā nākotnē arī nespēs apmierināt pieprasījumu, un tie daži energoefektīvie mājokļi, kas nonāk tirgū, šobrīd tiek pārdoti ne tikai ļoti ātri, bet arī dārgi.”

Kaut gan šobrīd tirgū primārais pieprasījums ir energoefektīvu mājokļu segmentā un paredzams, ka tuvākajā laikā būtiskas izmaiņas nav gaidāmas, atbilstoša piedāvājuma neesamība aizvien uztur aktīvu arī pārējo segmentu mājokļu tirgu. Turklāt, kā norāda “Latio” nesen veiktā pētījuma dati, 2021. gadā Rīgā no dzīvojamā fonda oficiāli nav apdzīvoti 16% īpašumu. Prognozējams, ka, sākoties apkures sezonai, to uzturēšana būs nerentabla. Tādēļ lielai daļai no tiem jau tuvākajā laikā vajadzētu nonākt tirgū. Tas noteikti ietekmēs mājokļu cenas.

Par “Latio” Siltumenerģijas kalkulatoru:

Kalkulators paredzēts mājokļu orientējošo energoefektivitātes klašu noskaidrošanai, potenciālo izmaksu uzzināšanai dažādiem apkures veidiem un nekustamo īpašumu indikatīvo apkures izmaksu salīdzināšanai. Kalkulators rēķina apkures izmaksas un ēkas energoefektivitāti, nosakot indikatīvo gada enerģijas patēriņu apkurei, bet neiekļauj citas ēkas inženiertehniskās sistēmas, kas nodrošina: dzesēšanu (un gaisa sausināšanu); ventilāciju (un gaisa mitrināšanu); karstā ūdens apgādi; apgaismojumu u.c. Apkures siltumenerģijas aprēķins ir vispārīgs, tas nav izmantojams precīzai izmaksu noteikšanai. Iegūtā informācija ir tikai informatīva rakstura. Izmaksu noteikšanā izmantotās izejvielu cenas tiek periodiski pārskatītas. Aprēķinot salīdzinājumu, netiek pieņemtas prognozes par nākotnes iespējamajām izmaksu izmaiņām. Lai noteiktu precīzu ēkas energoefektivitātes līmeni, nepieciešams veikt energoauditu.