Jaunumi

05.10.2020

Īres tirgus atdzīvojas.

Covid nav īpaši ietekmējis īres cenas, bet sekmējis privātmāju un mazo dzīvokļu īres pieprasījumu.

Covid krīzei sākoties, daudzi īrnieki cerēja uz dramatisku cenu kritumu, bet izīrētāji bija nobažījušies, vai viņu dzīvokļiem būs īrnieki. Pretēji gaidītajam, īres cenu svārstības bija pavisam nelielas.

Tūristu trūkuma dēļ pirmajās nedēļās pēc ierobežojumu ieviešanas tirgū ieplūda liels to dzīvokļu skaits, kas atrodas Vecrīgā un Vecrīgai pieguļošā teritorijā. Tas radīja īslaicīgu cenu kritumu un iemeslu cerēt uz īres cenu samazinājumu arī citos segmentos. Tomēr ekspektācijas nepiepildījās, un pēc 2- 3 nedēļām situācija noregulējās.

Ilgtermiņā izīrētajiem dzīvokļiem un dzīvojamajām platībām, kas atrodas tālāk no Rīgas centra, cenu svārstības bija minimālas, ekskluzīvo dzīvokļu īres cenas netika skartas vispār. 

Šobrīd tirgus ir ievērojami atdzīvojies.

Gan studenti, gan ārvalstu darbinieki turpina braukt uz Latviju, un ir gatavi pavadīt pašizolācijā noteiktās 10 dienas. Šobrīd ir ļoti pieprasīti mazi 1- 2 istabu, studiju tipa dzīvokļi. Studenti tajos dzīvo pa vienam, diviem.  Ja 6 – 7 gadus atpakaļ studenti ļoti bieži īrēja lielos dzīvokļus kopā, tad šobrīd to redzam aizvien retāk.

Krīzes laikā vērojām privātmāju īres pieprasījuma pieaugumu. Daudzas ilgstoši neizīrētas mājas ieguva jaunus īrniekus, īpaši izteikti tas bija vērojams Mārupē un Piņķos.

Šobrīd aug interese īres dzīvokļiem ar izpirkuma tiesībām, tāpat ļoti pieprasīti ir kvalitatīvi dzīvokļi īres namos, tomēr tiem īrnieks tiek atrasts ļoti ātri, šādi dzīvokļi bieži vien tirgū nemaz nenonāk.

Vērojama arī tendence, ka jauno projektu attīstītāji ne tikai pārdod jaunos dzīvokļus, bet arī piedāvā tos izīrēt. Līdz ar to tirgū parādās iespēja kļūt pirmajam iemītniekam pilnīgi jaunā dzīvoklī. Šāda iespēja ir, piemēram, jaunajā projektā “Ezerparka nami” un vairākos renovētos namos Rīgas Centrā.

Īres nosacījumi ir izdevīgi īrniekam, bet nepasargā izīrētāju.

Daudzviet ārvalstīs, piemēram Lielbritānijā un Vācijā īres noteikumi ir krietni stingrāki nekā Latvijā. Slēdzot līgumu, īrniekam jāiemaksā depozītā 3- 6 mēnešu īres maksa. Daudzi ņem kredītu, lai varētu segt depozītu. Laužot līgumu, īrnieks zaudē depozītu, kā arī sedz īres maksu līdz līgumā norādītā termiņa beigām.

Latvijā šī sistēma darbojas tikai komercsektorā, bet dzīvokļu īres tirgū tā nedarbojas. Šo faktoru bieži vien izmanto īslaicīgie īrnieki, maldinot izīrētāju, ka plāno mājokli īrēt gadu vai pat ilgāk, šādi iegūstot izdevīgākus nosacījumus.  Šī iemesla dēļ Latio nekustamā īpašuma darījumu vadītāji īrnieku atlasi veic īpaši rūpīgi, dažkārt uz kvalitatīviem, labiem īres dzīvokļiem vai mājām tiek rīkoti arī konkursi, kas ārzemēs jau ir sen ierasta prakse.

 Mūsu ekspertu  viedokļu apmaiņa un pieredzes stāsti  par īres tirgus situāciju - "Sālsmaizes" 13. epizodē https://bit.ly/2HzlPWA