"Latio" prezentē Kārlim Lakšem veltītu melnbaltās fotogrāfijas kalendāru

2017-12-21

W1siziisijiwmtcvmtivmjevn2zhedi1bnf1nv9myxrpb19rywxlbmrhcnnfyxrrbgfzyw5hxzffb2zfmtuzxy5qcgcixsxbinailcj0ahvtyiisije1mhgxmtajil1d?sha=334155e8


Trešdien, 20.decembra vakarā, jaunā dzīvokļu nama “Kern Residences” telpās Rīgas centrā, svinīgā noskaņā notika 2018.gada “Latio” melnbaltās fotogrāfijas kalendāra prezentācija. Kalendārs, apkopojot spilgtākos attēlus, veltīts vienam no izcilākajiem 20. līdz 40. gadu latviešu fotogrāfiem Kārlim Lakšem, kura darbos iemūžināta dzīve Latvijā pirms otrā pasaules kara. 

Koknesietis Kārlis Lakše bija latviešu fotogrāfs un gleznotājs, kurš dzīvoja no 1892. līdz 1949.gadam un mantojumā atstāja vairāk nekā 3000 stikla plašu fotonegatīvu. Šīs plates ir tikai neliela daļa no viņa fotogrāfijām, jo vairākumu iznīcināja otrā pasaules kara laikā.

“Savos darbos Lakše ir iemūžinājis gan Latvijai zaudētas vērtības, piemēram, Pērses ūdenskritumu, gan neskartas dabas ainavas, īpaši Kokneses apkārtnē, Latgales un Kurzemes skatus, kā arī līdzcilvēkus un cilvēkiem svarīgus pulcēšanās pasākumus – zirgu sacīkstes, zaļumballes, teātra spēli, lauksaimniecības izstādes," skaidro Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja Maira Dudareva.

Paralēli fotogrāfa amatam, Lakše pildīja arī ierēdņa pienākumus kā Kokneses Kultūras biedrības vadītājs, kā arī strādāja Kokneses Komandantūrā un Mērniecības departamentā Rīgā. Vēl mākslinieks radīja dekorācijas teātra izrādēm, masku ballēm, kā arī veidoja ģeogrāfiskās skatu kartes.

"Šis ir jau 15.gads, kad "Latio" godina Latvijas fotogrāfijas meistarus, izdodot melnbaltās fotogrāfijas kalendāru, kuros apkopoti spilgtākie autoru darbi. Lakšes darbos nav samākslotības un izskaistinājumu, tie ataino ikdienas dzīvi un šī personīgā attieksme piešķir darbiem kultūrvēsturisku vērtību. ", stāsta “Latio” valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.

Vienlaikus ar kalendāra prezentāciju tika atklāta kalendārā publicēto melnbalto fotogrāfiju izstāde. Plašākai sabiedrībai būs iespēja apmeklēt izstādi bez maksas katru janvāra piektdienu “Kern Residences” telpās Rīgā, Citadeles ielā 6, no plkst. 15.00 līdz plkst. 19.00. Plašāka informācija www.latio.lv.