Mājokļu tirgū pirmajā pusgadā saglabājas stabila aktivitāte

2017-07-06

2017.gada pirmajā pusgadā Rīgas dzīvokļu tirgus aktivitātes un darījumu kopējās summas ziņā saglabājās 2016.gada līmenī. Gada pirmajos mēnešos lielāka pieprasījuma un ierobežota piedāvājuma apstākļos bija vērojams straujāks sērijveida dzīvokļu cenu pieaugums nekā iepriekš prognozēts. Cenu kāpums otrajā ceturksnī stabilizējās, bet citos segmentos un valsts reģionos cenu svārstības nebija tik izteiktas, tām saglabājot stabilitāti. Kopējais darījumu skaits Rīgas mājokļu tirgū caurmērā bija vairāk nekā 600 darījumi mēnesi, bet dzīvokļu darījumu kopējā Zemesgrāmatā reģistrētā summa bija par 8% lielāka nekā pirms gada un pārsniedza 33 miljonus EUR mēnesī.

No visiem darījumiem dzīvokļu tirgū gandrīz divas trešdaļas jeb 64% notika ar sērijveida dzīvokļiem, 18% ar jaunajiem dzīvokļiem, bet 17% ar centra dzīvokļiem. No kopējās darījumus summas 40% reģistrēti ar darījumiem jauno dzīvokļu projektu segmentā, 39% sērijveida, bet 21% centra dzīvokļu segmentā. 2017.gada sākumā tirgus aktivitāte un kopējā darījumu summa pieauga sērijveida un centra dzīvokļu segmentā, taču bija vērojams aktivitātes kritums jauno dzīvokļu segmenta pirmreizējā tirgū.

Attīstītāju pārdoto dzīvokļu skaits 2017.gada pirmajos piecos mēnešos, salīdzinot ar 2016.gada sākumu, saskaņā ar Zemesgrāmatas informāciju ir samazinājies par 39%. Darījumu skaita samazinājuma viens no iemesliem ir projekta Salnas ielā 21 dzīvokļu pārdošanas pabeigšana. Darījumi šajā 600 dzīvokļu projektā vairāk nekā gadu veidoja nozīmīgu daļu no kopējā darījumu skaita.Šobrīd līdzvērtīgu ekonomiskās klases jauno dzīvokļu projekts ir ierobežots, tāpēc, acīmredzami pircējs izdara izvēli iegādāties dzīvokli ne no projektu attīstītājiem. Šādu tendenci apstiprina arī vairāki tirgus novērojumi: (a) aktivitāte jauno projektu otrreizējā tirgū ir pieaugusi par 32%; (b) aktivitātes samazinājums jauno projektu segmentā ir skāris ekonomiskās klases dzīvokļus; (c) pieaugusi Tālā centra dzīvokļu segmenta aktivitāte, kā arī darījumu skaits ar dārgākiem un labākas kvalitātes sērijveida dzīvokļiem.

No visiem darījumiem mājokļu tirgū, savrupmājas veido 4% darījumu skaita un 7% kopējās darījumu summas ziņā. Savrupmāju tirgus segmentā 2017.gada pirmajos piecos mēnešos vidēji notiek apmēram 24 darījumi, kas ir tikpat daudz, cik šajā pašā laika periodā pirms gada. Raksturīgi šim segmentam ziemas periods ir mazaktīvs.

Gada sākumā situācija īres tirgū piedāvājuma, pieprasījuma un cenas ziņā vērtējama kā stabila, bez izteiktām un pamanāmām svārstībām. Arvien vairāk projektu attīstītāju izvērš plānus būvēt īres namus, taču esošais apjoms šobrīd vēl nav pietiekams, lai jūtami ietekmētu pieprasījuma un piedāvājuma attiecības, kā arī cenas īres tirgū.

Mājokļu tirgus aktivitāte Jūrmalā un reģionos saglabājusies iepriekšējā gada līmenī, atsevišķās ekonomiski aktīvākās pilsētās novērots ļoti neliels cenu pieaugums, ko tradicionāli iespaido ierobežots kvalitatīvu dzīvokļu piedāvājums. Atsevišķas pašvaldības kā Valmiera un Ventspils meklē veidus, kā pašvaldība var atbalstīt dzīvokļu fonda papildināšanu ar jauniem dzīvokļiem.